ВНЕДРЯВАНЕ НА УПРАВЛЕНСКИ СТАНДАРТИ
Вашата оценка 5.00 от 1 гласа

Директива (ЕС) 2022/2464 за корпоративно докладване за устойчивост

ESG Стандарти


От януари 2023 г. е в сила Директива (ЕС) 2022/2464 за корпоративно докладване за устойчивост (CSRD – Corporate Sustainability Reporting Directive), която включва задължително докладване на информация за устойчивост съгласно рамката за докладване на Европейските стандарти за докладване за устойчивост (ESRS). European Financial Reporting Advisory Group (EFRAG) са разработили набор от ESRS, който e представен на Европейската комисия и се очаква да бъде приет от Комисията до средата на 2023 г.
Този първи набор от ESRS, включващ 12 стандарта, обхваща екологични, социални и управленски въпроси. Комплектът включва междусекторни и тематични стандарти. Предвижда се публикуването на специфични за икономическите сектори стандарти и стандарти за малки и средни предприятия (МСП), които все още не са включени в обществената консултация.

Информацията, която подлежи на отчитане включва:
  • въздействие върху околната среда,
  • социални въпроси, включително във връзка със служителите,
  • спазване на правата на човека,
  • противодействие на корупцията и подкупването,
  • разнообразие в управлението (възраст, пол, професионален опит, обучение).
Организациите трябва да докладват:
  • управление,
  • стратегии,
  • управление на въздействието, риска и възможностите,
  • показатели и цели.
Отчитането трябва да включва качествена и количествена информация, прогнози и ретроспекция за краткосрочни, средносрочни и дългосрочни периоди, както е приложимо, и други данни, съобразени с изискванията на ESRS.
 
Междусекторни стандарти
1. Общи междусекторни стандарти
ESRS 1 и ESRS 2 са междусекторни стандарти и се прилагат за всички въпроси, свързани с устойчивостта.
ESRS 1 предписва задължителните концепции и принципи, които трябва да се прилагат при изготвянето на декларации за устойчивост съгласно CSRD. Стандарт ESRS 1 изисква компаниите в обхвата да разкриват информация за устойчивостта, независимо от преценката си за тяхната същественост, включително информация относно управлението, стратегията, управлението на рисковете и възможностите за въздействия, както и показатели и цели, свързани с изменението на климата.

Информацията за устойчивост може да повлияе на решенията на заинтересованите страни. Компаниите трябва да идентифицират своите две основни групи заинтересовани страни:
  • засегнати заинтересовани страни: лица или групи, които имат интереси, които са или биха могли да бъдат засегнати от дейностите на компанията и чрез нейната верига на стойност
  • потребители на докладване за устойчивост: заинтересовани страни с интерес към предприятие, което включва:
    • основни потребители на финансово отчитане с общо предназначение: съществуващи и потенциални инвеститори, заемодатели и други кредитори (включително мениджъри на активи, кредитни институции, застрахователни компании),
    • други потребители, включително бизнес партньори, синдикати и социални партньори, организации на гражданското общество и неправителствени организации
ESRS 2 определя изискванията за оповестяване на докладите за устойчивост. Това включва общи характеристики на компанията и общ преглед на бизнеса на компанията, но също така и специфични оповестявания относно управление, стратегия и бизнес модел и процеса на двойна оценка на съществеността на въздействията, рисковете и възможностите за устойчивост. Структурата на този стандарт възпроизвеждат структурата от четири стълба – управление, стратегия, управление на риска, метрики и цели, – което позволява привеждане в съответствие с други действащи стандарти за отчитане.

2. Тематични междусекторни стандарти
Тематичните стандарти включват изисквания за оповестяване по теми, обхващащи екологични, социални и управленски въпроси, независещи от сектора на икономическа дейност. Те имат за цел да дадат възможност на потребителите на декларациите за устойчивост да разберат въздействието на компанията върху тези измерения, материалните рискове и възможности на компанията, свързани с тези области, и в крайна сметка тяхното въздействие върху способността на компанията за създава корпоративна стойност.
Тематичните стандарти предписват изисквания за оповестяване, които обхващат:
(i) описание на процесите за идентифициране и оценка на съществени въздействия, рискове и възможности;
(ii) управление на въздействието, риска или възможностите, включително свързани политики, цели, планове за действие и ресурси; както и
(iii) показатели и цели във връзка с конкретни теми.

Тези изисквания се прилагат в допълнение към междусекторните стандарти.
  • стандарти за околната среда (ESRS E1–E5) очертават изискванията за разкриване на информация за компаниите, свързана с изменението на климата, замърсяването, водните и морските ресурси, биоразнообразието и екосистемите, както и използването на ресурсите и кръговата икономика.
  • социалните стандарти (ESRS S1–S4) осигуряват рамка за предприятията да докладват по теми, свързани с тяхната собствена работна сила, работниците в техните вериги за стойност, общностите, засегнати от техните операции и потребителите и крайните потребители на техните продукти или услуги.
  • стандарт за управление (ESRS G1) определя изисквания за разкриване на информация, които се стремят да подобрят разбирането на потребителите за стратегията и подхода на компанията, както и за процесите, процедурите и изпълнението във връзка с тяхното бизнес поведение.
По всички ESG стандарти ще бъдат извършвани одити от втора и трена независима страна.
Предстои приемането на секторно специфични стандарти.
 
Компании в обхват на Директива (ЕС) 2022/2464, срокове и отчетен период
Кои са засегнатите компании?
Разпоредбите на CSRD се прилагат за всички големи и малки и следни предприятия, независимо дали са регистрирани на фондовите пазари или не, и регистрирани компании (с изключение на регистрирани микрокомпании), отговарящи на поне два от следните три критерия:
а. обща сума на баланса: 20 милиона евро;
б. нетен оборот: 40 милиона евро;
в. среден брой на служителите през финансовата година над 250 души.
Компаниите извън Европейския съюз със значителна дейност в ЕС (с оборот над 150 милиона евро в ЕС), които имат поне едно дъщерно дружество (голямо или регистрирано) или клон (с нетен оборот над 40 милиона евро) в ЕС също ще трябва да спазват изискванията. Приблизително повече от 50 000 компании в ЕС ще трябва да публикуват информация за устойчивост съгласно ESRS.

Кога компаниите имат задължението да оповестяват информация за устойчивост съгласно ESRS? В съответствие с казаното по-горе за CSRD, стандартите ще влязат в сила между 2024 г. и 2028 г., както следва:
  • От 1 януари 2024 г. за компании, които вече са предмет на Директивата за нефинансово отчитане (отчитане през 2025 г. на данни от 2024 г.)
  • От 1 януари 2025 г. за големи компании, които в момента не са предмет на Директива за нефинансово отчитане (отчитане през 2026 г. на данни от 2025 г.)
  • От 1 януари 2026 г. за регистрирани МСП и други предприятия (отчитане през 2027 г. на данни от 2026 г.); МСП ще могат да се отложат оповестяването до 2028 г.
  • От 1 януари 2028 г. за компании извън ЕС със значителни предприятия в ЕС (отчитане през 2029 г. на данни от 2028 г.)

 

Директива (ЕС) 2022/2464 за корпоративно докладване за устойчивост



ЕТИКЕТИ
Новини
27
02.24
ISO и климатичните промени
Изменение 1: Действия, свързани с изменението на климата В края на миналата с...
05
02.24
ISO/IEC 27001:2023 на български език
Българският институт по стандартизация публикува БДС EN ISO/IEC 27001:2023 "...
Полезно
18
10.23
​EMAS – Схема за управление по околна среда и одит
Европейската Схема за управление по околна среда и одит (Eco-management and Audi...
10
08.23
Стандарти за защита на автомобилната сигурност
През последните няколко години автомобилната индустрия претърпя бързи промен...

Внедряване на управленски стандарти

КОНСЕХО ЕООД (CONSEJO) е консултантска фирма, сформирана от екип консултанти с над 15 годишен опит по системи за управление в областта на международните стандарти. Фокусът на фирмата е предоставяне на консултантски услуги при разработване и внедряване на системи за управление, покриващи изискванията на международните стандарти по качеството, околната среда, безопасни условия на труд, сигурност на информацията, добри производствени практики на базата на международните стандарти: ISO 9001, ISO 14001, ISO 45001, ISO 22000, ISO 27001, IFS Food, HACCP и други.

Екипът на КОНСЕХО е участвал в реализирането на проекти във всички отрасли на икономиката. Реализираните проекти от екипа на КОНСЕХО са над 1000, в областите - производство и проектиране, строителство, търговия, информационни и комуникационни технологии, транспорт и спедиция, хотелиерство и ресторантьорство, специална продукция, енергетика, дизайн, хранително-вкусова промишленост, услуги и др. Във фирмата е изграден стриктен ред за контрол по спазването на договорените изисквания с клиентите, както сроковете на договорите, така и качеството на изпълнение на услугата. Изграденият стил на работа на фирмата се състои в разработване на истински системи за управление, съвместно с нашите клиенти, на базата на провеждане на множество обучения и оказване на пълно съдействие в процеса на внедряване. Чрез подхода си на работа КОНСЕХО осигурява и гарантира безпроблемно сертифициране на изградените системи в изключително кратки срокове.

Виж повече
Партньори