ВНЕДРЯВАНЕ НА УПРАВЛЕНСКИ СТАНДАРТИ
Вашата оценка 4.00 от 1 гласа

ESG: екологично, социално и отговорно управление

ESG: екологично, социално и отговорно управление
Съветът на ЕС постигна съгласие относно позицията си („общ подход“) по предложението на Европейската комисия за Директивата относно отчитането на предприятията във връзка с устойчивостта. Проектът за директива, който се обсъжда, ще допълни европейската стратегия за устойчиво финансиране и ще влезе в сила през 2024 г.
Дружествата с над 250 служители или такива, чиито ценни книжа се търгуват на регулираните пазари, ще трябва да превърнат своята екологична, социална и управленска политика в стандартизирани, обосновани и потвърдени документи. Това се налага и защото инвеститорите искат от предприятията не просто да демонстрират финансови резултати, но и да могат да покажат как са постигнати. Вече се смята, че резултатите зависят не само от успешното управление на един бизнес, а и от това дали той е устойчив.
Свикнали сме да говорим за отпечатъка на бизнеса върху климата. Най-големите организации задават насоката още преди десетилетие, и не само за престиж. Сега те ще трябва да отчитат и информация относно глобалните вериги на доставки, въпросите като принудителния и детския труд и съответствието с международно признатите принципи и рамки в областта на труда, социалната отговорност и управлението. Цялата информация ще бъде одитирана и цифрово маркирана, за да може да бъде включена в европейската единна система за достъп до данни, предвидена в Плана за действие за изграждане на съюз на капиталовите пазари.

Така се появява ESG – Environmental, Social, and Governance – инструменти, които се отнасят до трите ключови фактора, които се вземат предвид при оценяване на устойчивостта на дадена организация. Рамката ESG предоставя цялостен преглед на въздействието на компанията върху обществото и околната среда:  
  • факторите на околната среда (E) изследват въздействието на компанията върху околната среда, включително нейния въглероден отпечатък, генериране и управление на отпадъци и използване на ресурси като вода и енергия; 
  • социалните (S) фактори разглеждат взаимоотношенията на компанията с нейните заинтересовани страни, включително служители, клиенти и общностите, в които работи. Това включва въпроси като безопасност на работното място, многообразие и приобщаване, човешки права, безопасност на продуктите и етичните отношението си към другите;
  • управлението (G) се фокусира върху ръководството, управлението и организационната структура на компанията. Това включва фактори като състав на висшето ръководство, заплащане на изпълнителен директор и прозрачност на процесите на вземане на решения в компанията.

Инвеститорите и компаниите все повече се фокусират върху проблемите на ESG, тъй като признават важната роля, която тези фактори играят за дългосрочния успех на една компания. Световните рейтинги и стандарти успяха да се развият до степен, в която компаниите могат да бъдат оценени за това как управляват бизнеса си по отношение на околната среда, хората и общностите. Има редица регламенти, директиви и насоки, свързани с ESG, които са приложени в световен мащаб. Някои от най-известните включват:
  • Директивата на ЕС за нефинансово отчитане – Директива 2014/95/ЕС изисква компаниите, регистрирани в Европейския съюз, да докладват за своите резултати в областта на екологичните и социалните грижи, включително информация за техните екологични, социални и управленски практики;
  • Работната група за финансово оповестяване, свързано с климата (TCFD) – TCFD е набор от глобални насоки за компаниите да докладват за своите рискове и възможности, свързани с климата. Насоките са предназначени да помогнат на компаниите да предоставят по-последователна и сравнима информация на инвеститорите относно финансовото въздействие на изменението на климата;
  • Съветът за счетоводни стандарти за устойчивост (SASB) – SASB предоставя специфични за индустрията счетоводни стандарти за устойчивост за компании в САЩ. Тези стандарти помагат на компаниите да докладват за своите ESG резултати по стандартизиран и последователен начин, което улеснява инвеститорите да сравняват ESG представянето на различни компании в дадена индустрия;
  • Глобалната инициатива за отчитане (GRI) - GRI е широко призната рамка за отчитане на ESG, която предоставя насоки за компаниите да докладват за тяхното представяне на ESG, включително информация за техните екологични, социални и управленски практики.
Това са само някои от многото ESG регламенти, директиви и насоки, които са създадени за насърчаване на устойчивостта и етичното инвестиране.
КОНСЕХО предлага консултиране, ноу-хау и интелигентни технологии, за да заложите ESG принципите в системите за управление на вашата организация. Екипът ни може да съдейства при структурирането и разработването на съответните системи, документи и отчети, за да отговорите на ESG изискванията, изграждайки устойчив бизнес, в който бъдещите поколения ще имат доверие.
ЕТИКЕТИ
Новини
27
02.24
ISO и климатичните промени
Изменение 1: Действия, свързани с изменението на климата В края на миналата с...
05
02.24
ISO/IEC 27001:2023 на български език
Българският институт по стандартизация публикува БДС EN ISO/IEC 27001:2023 "...
Полезно
18
10.23
​EMAS – Схема за управление по околна среда и одит
Европейската Схема за управление по околна среда и одит (Eco-management and Audi...
10
08.23
Стандарти за защита на автомобилната сигурност
През последните няколко години автомобилната индустрия претърпя бързи промен...

Внедряване на управленски стандарти

КОНСЕХО ЕООД (CONSEJO) е консултантска фирма, сформирана от екип консултанти с над 15 годишен опит по системи за управление в областта на международните стандарти. Фокусът на фирмата е предоставяне на консултантски услуги при разработване и внедряване на системи за управление, покриващи изискванията на международните стандарти по качеството, околната среда, безопасни условия на труд, сигурност на информацията, добри производствени практики на базата на международните стандарти: ISO 9001, ISO 14001, ISO 45001, ISO 22000, ISO 27001, IFS Food, HACCP и други.

Екипът на КОНСЕХО е участвал в реализирането на проекти във всички отрасли на икономиката. Реализираните проекти от екипа на КОНСЕХО са над 1000, в областите - производство и проектиране, строителство, търговия, информационни и комуникационни технологии, транспорт и спедиция, хотелиерство и ресторантьорство, специална продукция, енергетика, дизайн, хранително-вкусова промишленост, услуги и др. Във фирмата е изграден стриктен ред за контрол по спазването на договорените изисквания с клиентите, както сроковете на договорите, така и качеството на изпълнение на услугата. Изграденият стил на работа на фирмата се състои в разработване на истински системи за управление, съвместно с нашите клиенти, на базата на провеждане на множество обучения и оказване на пълно съдействие в процеса на внедряване. Чрез подхода си на работа КОНСЕХО осигурява и гарантира безпроблемно сертифициране на изградените системи в изключително кратки срокове.

Виж повече
Партньори