ВНЕДРЯВАНЕ НА УПРАВЛЕНСКИ СТАНДАРТИ
Вашата оценка 0 от 0 гласа

Киберустойчивост: ISO 27001 и ISO 22301

Киберустойчивост: ISO 27001 и ISO 22301
Внедряване на ISO 27001 или ISO 22301 – защо всеки голям бизнес трябва да вземе предвид единия или и двата стандарта. Живеем в дигитален свят – работим отдалечено, поддържаме контакти с партньори отдалечено, предлагаме и използваме дигитални услуги. За бизнеса възможностите са много и разнообразни. Но има и заплахи, срещу които все повече организации активно предприемат стъпки за противодействието им. Една поредица от възможни стъпки за изграждане на киберустойчивост на бизнеса от хакове и пробиви в сигурността на информацията са ISO стандартите – ISO 27001, който обхваща сигурността на информацията, и ISO 22301, който обхваща непрекъснатостта на бизнеса.
Киберустойчивостта става актуална през последните няколко години, защото традиционните мерки за киберсигурност вече не са достатъчни. Вече е прието, че въпросът не е „ако“, а „кога“ една организация ще бъде подложена на кибератака. Това означава, че вместо всички усилия да се съсредоточават върху предпазването на информацията като актив на компанията, е по-добре да се започне работа по стратегия за намаляване на въздействието и осигуряване на непрекъснатостта.
Киберустойчивостта е способността на бизнеса да се подготви, да реагира и да се възстанови след кибератаки. Организацията трябва да се защитава, но и да ограничава тежестта на атаките и да гарантира непрекъснатостта на процесите въпреки кибератаките. В този ред на разсъждения внедряването на изискванията на ISO 27001 и ISO 22301 дава по-голяма сигурност на фирмите. Двата стандарта са единна система – те засилват разбирането на организацията относно рисковете за сигурността на информацията и възможностите за поддържане на непрекъснатостта.
Ако ISO 27001 дава насоки за защита на информацията и възстановяване след атака или прекъсване, то ISO 22301 поддържа непрекъснатостта на бизнес операциите. Каква е разликата между възстановяване и непрекъснатост? Действията за възстановяване след бедствие обикновено се фокусират върху предоставянето на ресурси за замяна. Непрекъсваемостта на бизнеса е точно това – непрекъсваемост. С други думи, тя осигурява продължаването на бизнеса след непланирано прекъсване.

Общи стъпки за осигуряване на киберустойчивост
1. Оценка на заплахите – първата стъпка за всеки успешен план е оценката на заплахите. Ако не знаете срещу какво се опитвате да се защитите, как да се предпазите? Тя също така изисква защита на информацията и системите от кибератаки, системни повреди и неоторизиран достъп.
2. Наблюдение – тази стъпка на програмата за киберустойчивост изисква непрекъснато наблюдение на мрежовите и информационните системи за откриване на аномалии и потенциални инциденти в киберсигурността, преди те да причинят значителни щети.
3. Отговор и възстановяване – тук се изисква програма за управление на реакция при инциденти и мерки за осигуряване на непрекъснатост на бизнеса. Това ще помогне да продължите да работите, дори ако сте били засегнати от кибератака, и да се върнете към обичайния си ритъм на работа възможно най-бързо и ефективно.
Сър Джон Харви Джоунс е казал: "най-хубавото нещо относно липсата на планиране е, че провалът идва като пълна изненада, вместо да се предшества от период на безпокойство и депресия". Но съвременния бизнес и дигитални технологии не търпят слабости, не могат да си позволят пропуски заради неподготвеност. Организациите ще спестят много разходи и време, ако приведат своите системи за управление в съответствие с ISO 27001 и ISO 22301.

Свържете се с нас ТУК и ще предложим ефективно и разумно решение за вашите цели.
 
ЕТИКЕТИ
Новини
27
02.24
ISO и климатичните промени
Изменение 1: Действия, свързани с изменението на климата В края на миналата с...
05
02.24
ISO/IEC 27001:2023 на български език
Българският институт по стандартизация публикува БДС EN ISO/IEC 27001:2023 "...
Полезно
18
10.23
​EMAS – Схема за управление по околна среда и одит
Европейската Схема за управление по околна среда и одит (Eco-management and Audi...
10
08.23
Стандарти за защита на автомобилната сигурност
През последните няколко години автомобилната индустрия претърпя бързи промен...

Внедряване на управленски стандарти

КОНСЕХО ЕООД (CONSEJO) е консултантска фирма, сформирана от екип консултанти с над 15 годишен опит по системи за управление в областта на международните стандарти. Фокусът на фирмата е предоставяне на консултантски услуги при разработване и внедряване на системи за управление, покриващи изискванията на международните стандарти по качеството, околната среда, безопасни условия на труд, сигурност на информацията, добри производствени практики на базата на международните стандарти: ISO 9001, ISO 14001, ISO 45001, ISO 22000, ISO 27001, IFS Food, HACCP и други.

Екипът на КОНСЕХО е участвал в реализирането на проекти във всички отрасли на икономиката. Реализираните проекти от екипа на КОНСЕХО са над 1000, в областите - производство и проектиране, строителство, търговия, информационни и комуникационни технологии, транспорт и спедиция, хотелиерство и ресторантьорство, специална продукция, енергетика, дизайн, хранително-вкусова промишленост, услуги и др. Във фирмата е изграден стриктен ред за контрол по спазването на договорените изисквания с клиентите, както сроковете на договорите, така и качеството на изпълнение на услугата. Изграденият стил на работа на фирмата се състои в разработване на истински системи за управление, съвместно с нашите клиенти, на базата на провеждане на множество обучения и оказване на пълно съдействие в процеса на внедряване. Чрез подхода си на работа КОНСЕХО осигурява и гарантира безпроблемно сертифициране на изградените системи в изключително кратки срокове.

Виж повече
Партньори