ВНЕДРЯВАНЕ НА УПРАВЛЕНСКИ СТАНДАРТИ
Вашата оценка 5.00 от 1 гласа

Проект BG-RRP-3.006 Изграждане на нови ВЕИ за собствено потребление в комбинация с локални съоръжения за съхранение на енергия

Министерство на иновациите и растежа публикува за обществено обсъждане процедура BG‑RRP‑3.006 „Изграждане на нови ВЕИ за собствено потребление в комбинация с локални съоръжения за съхранение на енергия в предприятията” по Програмата за икономическа трансформация към Националния план за възстановяване и устойчивост.

Основната цел на програмата е предоставяне на безвъзмездни средства за изграждане на нови възобновяеми енергийни източници до 1 MW за собствено потребление, комбинирани с локални съоръжения за съхранение на енергия, с което да се насърчи преходът на частния сектор към екосъобразна дейност. Инвестициите ще помогнат на компаниите да подобрят енергийната си ефективност и да станат по-малко зависими от пазара на електроенергия.
Мярката е насочена единствено към слънчева фотоволтаична енергия и има като задължителен елемент придобиването на технологии и съоръжения за съхранение.
 
Общият размер на безвъзмездното финансиране по процедурата е 200 000 000 лв. от Европейския съюз.
 
Допустими по процедурата са кандидати, които отговарят на следните критерии:
1. Да са търговци по смисъла на Търговския закон или Закона за кооперациите;
2. Да са регистрирани не по-късно от 31.12.2019 г.;
3. Да са микро-, малки, средни предприятия, малки дружества със средна пазарна капитализация или дружества със средна пазарна капитализация;
4. Да са реализирали нетни приходи от продажби за 2021 финансова година за:
- Микро предприятие ≥ 80 000 лв.
- Малко предприятие ≥ 187 000 лв.
- Средно предприятие, малко дружество със средна пазарна капитализация или дружество със средна пазарна капитализация ≥ 750 000 лв.
5. Да са заявили подкрепа за основната си икономическа дейност съгласно Класификацията на икономическите дейности – КИД-2008.
6. Всички кодове на дейност са допустими с изключение на следните сектори и раздели съгласно КИД-2008:
- сектор А „Селско, горско и рибно стопанство“;
- сектор D “Производство и разпределение на електрическа и топлинна енергия и на газообразни горива“;
- сектор K „Финансови и застрахователни дейности“;
- сектор С „Преработваща промишленост“ – част от раздел 10 „Производство на хранителни продукти”;
- сектор С „Преработваща промишленост“ – част от раздел 11 „Производство на напитки”;
- преработката и продажбата на селскостопански продукти в определени случаи;
- преработка и/или маркетинг на горски продукти (съгласно определението в Приложение 12 към Условията за кандидатстване).
 
Минималният размер на безвъзмездното финансиране по индивидуалните предложения е 100 000 лева, а максималният1 000 000 лева, като максималният размер НЕ може да надвишава реализираните от кандидата средногодишни нетни приходи от продажби за тригодишния период 2019 г., 2020 г. и 2021 г.:
- 100% за микропредприятия;
- 60% за малки предприятия и
- 25% за средни предприятия, малки дружества със средна пазарна капитализация и дружества със средна пазарна капитализация.
 
Съфинансирането по процедурата ще се определя в зависимост от мястото на изпълнение и категорията на предприятието:
За дейности извън Югозападен район:
- Микро и малки предприятия – 50%;
- Средни предприятия – 50%;
- Малки дружества със средна пазарна капитализация и дружества със средна пазарна капитализация – 45%.
 
За дейности в Югозападен район (области: Благоевград, Кюстендил, Перник, Софийска и София-град):
- Микро и малки предприятия – 50%;
- Средни предприятия – 45%;
- Малки дружества със средна пазарна капитализация и дружества със средна пазарна капитализация – 35%.
 
Допустими за финансиране ще са дейности, при които:
  • Инсталираната мощност на изградената фотоволтаична система за собствено потребление не надвишава повече от 2 (два) пъти размера на предоставената мощност, съгласно актуален договор на кандидата с електроразпределителното дружество, но не повече от 1 MW;
  • Локалните съоръжения за съхранение на енергия (батерии) са с общ минимален капацитет равностоен на съхранение с продължителност от поне 4 (четири) часа за поне 25% от инсталираната мощност на фотоволтаичната система;
  • Фотоволтаичната система и локалните съоръжения за съхранение на енергия (батерии) следва да се изграждат единствено върху покривни и фасадни конструкции на сгради, присъединени към електропреносната, електроразпределителна или затворена електроразпределителна мрежа, и/или върху недвижими имоти към тях, в урбанизирани територии;
  • Инвестицията трябва да се изпълнява върху сграда/имот, която е изцяло собственост на кандидата, а когато имотът не е собственост на кандидата, същият следва да притежава документ за учредено право на строеж върху имота.
Допустими разходи за финансиране: 
Разходи за изграждане на фотоволтаична система до 1 MW за собствено потребление в комбинация със съоръжения за локално съхранение на произведената енергия (батерии), включващи:
  • разходи за придобиване на дълготрайни материални активи (ДМА);
  • разходи за придобиване на дълготрайни нематериални активи (ДНА);
  • разходи за строително-монтажни работи на покрив/фасада/прилежащ имот; и
  • разходи за консултантски услуги от инженерно-технически характер.
Всички посочени разходи следва да са необходими и пряко свързани с изгражданите фотоволтаични системи в комбинация с батерии.
Всички разходи по инвестицията следва да са извършени от един изпълнител (юридическо лице).

Максималният срок за изпълнение на проектите е 18 месеца.
  
Предвижда се процедурата да бъде отворена за кандидатстване през януари 2023 г.
 
Подаването на предложенията за изпълнение на инвестиция по процедурата се извършва по електронен път чрез ИСУН 2020, раздел „Национален план за възстановяване и устойчивост“, с електронен подпис чрез модула „Е-кандидатстване“ на следния интернет адрес: http://eumis2020.government.bg/.
Пълната документация за процедурата може да намерите тук.

КОНСЕХО, заедно с наши партньори, може да Ви съдейства за подготовката за кандидатстване по проекта.
 
За повече информация и консултиране се свържете с нас. 
 
Източник: www.mig.government.bg
ЕТИКЕТИ
Новини
27
02.24
ISO и климатичните промени
Изменение 1: Действия, свързани с изменението на климата В края на миналата с...
05
02.24
ISO/IEC 27001:2023 на български език
Българският институт по стандартизация публикува БДС EN ISO/IEC 27001:2023 "...
Полезно
18
10.23
​EMAS – Схема за управление по околна среда и одит
Европейската Схема за управление по околна среда и одит (Eco-management and Audi...
10
08.23
Стандарти за защита на автомобилната сигурност
През последните няколко години автомобилната индустрия претърпя бързи промен...

Внедряване на управленски стандарти

КОНСЕХО ЕООД (CONSEJO) е консултантска фирма, сформирана от екип консултанти с над 15 годишен опит по системи за управление в областта на международните стандарти. Фокусът на фирмата е предоставяне на консултантски услуги при разработване и внедряване на системи за управление, покриващи изискванията на международните стандарти по качеството, околната среда, безопасни условия на труд, сигурност на информацията, добри производствени практики на базата на международните стандарти: ISO 9001, ISO 14001, ISO 45001, ISO 22000, ISO 27001, IFS Food, HACCP и други.

Екипът на КОНСЕХО е участвал в реализирането на проекти във всички отрасли на икономиката. Реализираните проекти от екипа на КОНСЕХО са над 1000, в областите - производство и проектиране, строителство, търговия, информационни и комуникационни технологии, транспорт и спедиция, хотелиерство и ресторантьорство, специална продукция, енергетика, дизайн, хранително-вкусова промишленост, услуги и др. Във фирмата е изграден стриктен ред за контрол по спазването на договорените изисквания с клиентите, както сроковете на договорите, така и качеството на изпълнение на услугата. Изграденият стил на работа на фирмата се състои в разработване на истински системи за управление, съвместно с нашите клиенти, на базата на провеждане на множество обучения и оказване на пълно съдействие в процеса на внедряване. Чрез подхода си на работа КОНСЕХО осигурява и гарантира безпроблемно сертифициране на изградените системи в изключително кратки срокове.

Виж повече
Партньори