ВНЕДРЯВАНЕ НА УПРАВЛЕНСКИ СТАНДАРТИ
Вашата оценка 5.00 от 2 гласа

Европейските стандарти за отчитане на устойчивост са приети

На 31 юли Европейската комисия официално прие Европейските стандарти за отчитане на устойчивост (ESRS). ESRS бяха приети в съответствие с Директивата за докладване на корпоративната устойчивост (CSRD) след период на обществено обсъждане. В крайна сметка, Комисията избра да намали обема на задължителните за оповестяване данни от субектите по Директивата, първоначално предложени от EFRAG. В сравнение с предложените проекти, окончателните стандарти имат занижени изисквания по отношение на обема и дълбочината на задължителното оповестяване, като много области сега трябва да бъдат оповестени само, ако субектът прецени, че са съществени.

Направени са следните ключови промени:
1. Комисията прави поетапно въвеждането на някои изисквания за оповестяване, в допълнение към предложени от EFRAG – главно за компании с по-малко от 750 служители. Разходите за отчитане са относително по-високи за такива компании в сравнение с по-големите компании, а и те не са били обект на изисквания за устойчивост и оповестяване досега. Постепенното въвеждане дава на компаниите повече време за подготовка и им позволява да разпределят първоначалните разходи за няколко години. Темите с отложено въвеждане се отнасят до изисквания за докладване относно биоразнообразието и различни социални въпроси.
2. Комисията предоставя повече „гъвкавост“ на предприятията да определят точния обхват на оповестяване, като определи някои изисквания за оповестяване като съществени т.е. позволява на дружествата да пропускат информация, ако тя не е съществена при конкретните обстоятелства. Предприятията сами ще определят кои области са съществени за тях самите. Дори в ключови области на оповестяване, свързани с климата и собствената работна сила, отчитащата се компания вече може да пропусне информация, която смята за несъществена. За разлика от проекта на ESRS, предложен на Комисията, само стандартът „Общи оповестявания“ (ESRS 2) вече е задължителен за всички компании.
3. Комисията преобразува редица задължителни изисквания за докладване, предложени от EFRAG, в доброволни точки от данни. Засегнатите теми понастоящем се считат за най-предизвикателни или скъпи за компаниите, като докладване на план за преход към биологичното разнообразие и определени показатели за заетите лица в цялата верига на стойност.
Въпреки че много от областите за отчитане, първоначално предложени като задължителни за корпорациите, бяха намалени до доброволни, окончателното приемане на ESRS представлява значителна стъпка в посока на корпоративна устойчивост. В допълнение към впечатляващия обхват, който ESRS ще има съгласно CSRD, специалистите очакват ползи, надхвърлящи заложените.
1. ESRS изисква компаниите да докладват за въздействието си върху хората и външната среда, така наречената "двойна същественост", заедно с докладването на финансовите рискове и възможности, повлияни от екологични и социални проблеми. Това задължение може да се използва като план за устойчивост в цялата верига на стойността и оценка на въздействието върху по-широките заинтересовани страни.
2. Висока степен на съвместимост между стандартите ESRS, Международния съвет за стандарти за устойчивост (ISSB) и Глобалната инициатива за отчитане (GRI) ще ускори процеса на изравняване на изискванията и получаване на качествена и сравнима информация за устойчивост в световен мащаб. Така предприятия, регистрирани или опериращи в ЕС, задължени да оповестяват данни съгласно CSRD, ще избягват многократното, понякога и дублиращо се отчитане в различните юрисдикции. И GRI, и ISSB приветстваха официалното приемане на ESRS.
С някои изключения CSRD се прилага за всички големи регистрирани и търгувани на борсата компании, които отговарят на поне два от следните критерии:
  • Общ баланс на повече от 20 милиона евро;
  • Нетен оборот над 40 милиона евро;
  • Среден брой служители през финансовата година над 250.
Спазването на новите разпоредби за докладване ще бъде въведено постепенно с течение на времето в зависимост от профила на организацията:
  • от януари 2024 г.: компаниите, които вече са предмет на Директивата за нефинансово отчитане (отчитане през 2025 г. по данни от 2024 г.)
  • от януари 2025 г.: големи компании, които понастоящем не са предмет на Директивата за нефинансово отчитане (отчитане през 2026 г. по данни от 2025 г.)
  • от януари 2026 г.: регистрирани МСП и други предприятия (отчитане през 2027 г. по данни от 2026 г.)
  • от януари 2028 г.: компании извън ЕС със значителни предприятия в ЕС (отчитане през 2029 г. по данни от 2028 г.)
На някои МСП са предоставени три допълнителни години за постигане на съответствие с CSRD и могат да отложат първите си доклади до 2028 г.
Европейските стандарти за отчитане на устойчивостта трябва да повишат прозрачността и сравнимостта на корпоративното отчитане за устойчивост. Европейската комисия заяви, че има за цел да постигне баланс между ограничаване на отчетната тежест за компаниите, като същевременно им позволи да демонстрират своите усилия за устойчивост.
ЕТИКЕТИ
Новини
27
02.24
ISO и климатичните промени
Изменение 1: Действия, свързани с изменението на климата В края на миналата с...
05
02.24
ISO/IEC 27001:2023 на български език
Българският институт по стандартизация публикува БДС EN ISO/IEC 27001:2023 "...
Полезно
18
10.23
​EMAS – Схема за управление по околна среда и одит
Европейската Схема за управление по околна среда и одит (Eco-management and Audi...
10
08.23
Стандарти за защита на автомобилната сигурност
През последните няколко години автомобилната индустрия претърпя бързи промен...

Внедряване на управленски стандарти

КОНСЕХО ЕООД (CONSEJO) е консултантска фирма, сформирана от екип консултанти с над 15 годишен опит по системи за управление в областта на международните стандарти. Фокусът на фирмата е предоставяне на консултантски услуги при разработване и внедряване на системи за управление, покриващи изискванията на международните стандарти по качеството, околната среда, безопасни условия на труд, сигурност на информацията, добри производствени практики на базата на международните стандарти: ISO 9001, ISO 14001, ISO 45001, ISO 22000, ISO 27001, IFS Food, HACCP и други.

Екипът на КОНСЕХО е участвал в реализирането на проекти във всички отрасли на икономиката. Реализираните проекти от екипа на КОНСЕХО са над 1000, в областите - производство и проектиране, строителство, търговия, информационни и комуникационни технологии, транспорт и спедиция, хотелиерство и ресторантьорство, специална продукция, енергетика, дизайн, хранително-вкусова промишленост, услуги и др. Във фирмата е изграден стриктен ред за контрол по спазването на договорените изисквания с клиентите, както сроковете на договорите, така и качеството на изпълнение на услугата. Изграденият стил на работа на фирмата се състои в разработване на истински системи за управление, съвместно с нашите клиенти, на базата на провеждане на множество обучения и оказване на пълно съдействие в процеса на внедряване. Чрез подхода си на работа КОНСЕХО осигурява и гарантира безпроблемно сертифициране на изградените системи в изключително кратки срокове.

Виж повече
Партньори