ВНЕДРЯВАНЕ НА УПРАВЛЕНСКИ СТАНДАРТИ
Вашата оценка 0 от 0 гласа

Промени в ISO 14001:2015


След близо три години обсъждания и преминаване през различните етапи, днес (15.09.2015) влезе в сила новото издание на ISO 14001:2015, което въвежда нови изисквания към Системите за управление на околната среда.
Основната промяна в стандарта е свързана с приравняването към Annex SL на Директива на ISO организацията за уеднаквяване на структурата на всички ISO стандарти за системи за управление.
За извършване на плавен преход към новото издание и успешна подготовка за ре-сертифициране по ISO 14001:2015, трябва да бъдат взети необходимите мерки, относно актуализацията и преработването на наличната документация по ISO 14001. Промените ще са значителни и ще е необходимо време за тяхното разбиране и прилагане на практика, и за привеждане в съответствие на внедрената Система за управление.
Всяка сертификационна организация ще обяви своевременно визията си за 3-годишния преходен период за преминаване към новото издание на стандарта, до края на 2018 г.

КЛЮЧОВИ ПРОМЕНИ В СТАНДАРТА ISO 14001:2015:
Версия ISO 14001:2015 предлага изцяло нова структура на системата за управление на околната среда с цел улесняване на интегрирането с други системи за управление.
Акценти:
  • определяне на рисковете и възможностите за гарантирано постигане на набелязаните цели;
  • определяне на контекста на организацията и заинтересованите страни;
  • интегриране на екологични аспекти и въздействия в стратегическото управление на риска;
  • повече ангажираност от страна на висшето ръководство – лидерство.
Нови концепции: 
  • лидерство.

ПРОМЕНЕНИ КЛАУЗИ

ОПИСАНИЕ

Контекст на организацията

В допълнение към идентифициране на екологичните аспекти и въздействия, свързани с дейностите, продуктите и услугите, новата версия изисква организацията да определи външните и вътрешните "проблеми", които са от значение за фирмата, а именно определяне на вътрешните и външните фактори, оказващи влияние върху дейността на организацията, или върху способността й за постигане на предвидения резултат (и) от системата за управление.

В екологичен план, това означава, например да се отчетат нестабилността на климата, наличността на ресурсите, съществуващото замърсяване на почвата и т.н.

Други външни въпроси биха били например конкурентна среда за организацията или въпросите, които възникват от социалните, регулаторни или дори технологични фактори.

Вътрешните въпроси също трябва да бъдат определени, например такива, които могат да възникнат от културата, способностите или дори стратегическа посока за развитие на организацията.

Определяне взаимоотношения със заинтересованите страни

Разбирането на нуждите и очакванията на заинтересованите страни (4.2) сега е изцяло нова клауза: преди заинтересованите страни бяха споменати индиректно във връзка с отчитане на тяхното мнение при определяне на целите и задачите по околна среда.

Това засилва връзката между заинтересованите страни и стратегическия контекст на организацията. Както вътрешните и външните въпроси възникват и се променят, така се променят и мненията на заинтересованите страни.

Стандартът ще изисква организацията да определи кои заинтересовани страни са важни и кои от изискванията ще приеме като задължителни за прилагане, и които в последствие ще бъдат подложени при оценката на съответствието.

Интегриране на екологични аспекти и въздействия в стратегическо управление на риска

В новата структура, идентифицирането и оценката на екологични аспекти и въздействия все още се фокусира върху дейностите, продуктите и услугите на конкретната организация.

Оценката на значимите аспекти ще трябва да бъде свързана двупосочно към основния стратегически и оперативен контекст на организацията, както и към оценката на останалите рискове.

За да се улесни тази връзка, новият стандарт говори за идентифицирането и оценка на рисковете, които пораждат негативни аспекти на околната среда / въздействия (заплахи) и рискове, произтичащи от положителни екологични аспекти / въздействия (възможности).

Въвежда се една по-обща дефиниция на понятието "риск", различна от обикновено приеманата отрицателна страна (ефектът на щети или загуби и т.н.), като се приема по-широкото и по-неутрално разбиране за ефекта от несигурността по отношение на изпълнението на целите.

Лидерство и роля на висшето ръководство

Връзката с контекста на организацията и по-широката дефиниция на риска имат допълнителни верижни въздействия; тези, които контролират организация на най-високо ниво ("висше ръководство") разполагат с цяла клауза с изискванията, посветени на тях, предназначени да гарантират, че тяхното лидерство е демонстрирано.



КОНСЕХО ЕООД ПРЕДЛАГА ШИРОК СПЕКТЪР ОТ РЕШЕНИЯ И КОНСУЛТАНТСКИ УСЛУГИ ЗА ИЗВЪРШВАНЕ НА ПРЕХОДА КЪМ ISO 14001:2015.

Според нуждите на организацията, ние предлагаме:
1. Провеждане на първоначален одит/ преглед на състоянието. Изготвяне на план за преход  при преработването на наличната документация в съответствие с изискванията на ISO 14001:2015;
2. Преработка/актуализация на наличната документация от съществуващата Система за управление ISO 14001;
3. Обучения за прилагане на изискванията на ISO 14001:2015;
4. Провеждане на Вътрешни одити по ISO 14001:2015;
5. Консултиране и съдействие по време на ре-сертификационните одити. Консултиране за отстраняване на евентуални забележки от документацията на Системите за управление.

Не се колебайте да се свържете с нас, за да научите повече, относно новите изисквания и промените при извършване на прехода към ISO 14001:2015!
 
ЕТИКЕТИ
Новини
27
02.24
ISO и климатичните промени
Изменение 1: Действия, свързани с изменението на климата В края на миналата с...
05
02.24
ISO/IEC 27001:2023 на български език
Българският институт по стандартизация публикува БДС EN ISO/IEC 27001:2023 "...
Полезно
18
10.23
​EMAS – Схема за управление по околна среда и одит
Европейската Схема за управление по околна среда и одит (Eco-management and Audi...
10
08.23
Стандарти за защита на автомобилната сигурност
През последните няколко години автомобилната индустрия претърпя бързи промен...

Внедряване на управленски стандарти

КОНСЕХО ЕООД (CONSEJO) е консултантска фирма, сформирана от екип консултанти с над 15 годишен опит по системи за управление в областта на международните стандарти. Фокусът на фирмата е предоставяне на консултантски услуги при разработване и внедряване на системи за управление, покриващи изискванията на международните стандарти по качеството, околната среда, безопасни условия на труд, сигурност на информацията, добри производствени практики на базата на международните стандарти: ISO 9001, ISO 14001, ISO 45001, ISO 22000, ISO 27001, IFS Food, HACCP и други.

Екипът на КОНСЕХО е участвал в реализирането на проекти във всички отрасли на икономиката. Реализираните проекти от екипа на КОНСЕХО са над 1000, в областите - производство и проектиране, строителство, търговия, информационни и комуникационни технологии, транспорт и спедиция, хотелиерство и ресторантьорство, специална продукция, енергетика, дизайн, хранително-вкусова промишленост, услуги и др. Във фирмата е изграден стриктен ред за контрол по спазването на договорените изисквания с клиентите, както сроковете на договорите, така и качеството на изпълнение на услугата. Изграденият стил на работа на фирмата се състои в разработване на истински системи за управление, съвместно с нашите клиенти, на базата на провеждане на множество обучения и оказване на пълно съдействие в процеса на внедряване. Чрез подхода си на работа КОНСЕХО осигурява и гарантира безпроблемно сертифициране на изградените системи в изключително кратки срокове.

Виж повече
Партньори